HİZMETLERİMİZ

Mikoplazma - Ureaplasma

Cinsel temasla bulaşan bir enfeksiyondur ve birden çok partnerle birlikte olan kadınlarda ve erkeklerde daha sık görülmektedir.

PREMENSTRUEL SENDROM

Adet öncesi gerginlik, sinir, duygu durum gibi belirtilerle kendini gösteren PMS’nin nedenleri arasında merkezi sinir sisteminde oluşan duyarlılık ve genetik etkenler bulunuyor.

TRİKOMONAS VAJİNİTİ

Trichomoniasis ya da Trikomonas, bir parazitin neden olduğu ve cinsel yolla bulaşan yaygın bir enfeksiyondur.

Mikoplazma - Ureaplasma

Cinsel temasla bulaşan bir enfeksiyondur ve birden çok partnerle birlikte olan kadınlarda ve erkeklerde daha sık görülmektedir. Annenin hamilelik sırasında ureaplasma enfeksiyonu varsa, çocuğa bulaştırabilir. Az da olsa üreoplazma, hiç cinsel aktif olmayan kadınlarda da bulunabilir, bunun nedeni pek bilinmemektedir.

Tanı; jinekolojik muayene esnasında vajinal akıntı, kasık ağrısı, infertilite ya da tekrarlayan gebelik kayıpları, kronik pelvik ağrısı olan kadınlarda şikayetlerden şüphe edilerek kültür alınması ile konur. Bu enfeksiyonlardan korunabilmek için şüpheli ilişkiden kaçınılması ve tek eşli cinsel ilişkilerin tercih edilmesi önerilir. Erkeklerde ve kadınlarda kondom kullanımı, bakterinin bulaşma riskini yok etmemekle beraber, önemli ölçüde azaltır.  Ayrıca bu enfeksiyonlarda gizli seyir asla unutulmamalıdır. Gonoreden sonraki en sık üretrit yapan cinsel yolla bulaşan hastalık olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca partnerlerden birinde pozitif test sonucu durumunda diğer eşte mutlaka tedavi edilmelidir. Bu enfeksiyonlar toplumda daha az bilinen ama bir o kadar da yaygın enfeksiyonlardır.

eraybalcan-logo-beyaz

Sağlıklı Gebelikten Doğuma, Yanınızda Olan Profesyonel Destek!